Audyt energetyczny budynku
Audyt energetyczny to dokument określający możliwości zmniejszenia zużycia energii potrzebne do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej i wentylacji. Określa on jaki jest stan istniejący budynku i jego zapotrzebowanie na energię oraz wskazuje optymalny wariant termomodernizacji, w wyniku którego zmniejszy się zapotrzebowanie budynku na energię ,a tym samym zmniejszą się koszty eksploatacyjne budynku.
Co jest potrzebne do przygotowania audytu energetycznego?
Do przygotowania audytu energetycznego potrzebna jest dokumentacja budynku oraz informacje od właściciela budynku, takie jak: warstwy ścian zewnętrznych, stropu, dachu; rodzaj stolarki okiennej i drzwiowej; istniejące źródło centralnego ogrzewania oraz istniejące źródło przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Audytor powinien uzyskać od właściciela budynku informacje o wysokości środków własnych, które może przeznaczyć na inwestycję, a także uwagi i zastrzeżenia dotyczące termomodernizacji.
Na podstawie zebranych danych audytor opracowuje audyt energetyczny i określa w nim, co należy zrobić, aby w sposób najbardziej racjonalny wprowadzić ulepszenia, w wyniku których zmniejszy się zużycie energii w budynku.
Rządowy program „Czyste powietrze”
Audyt energetyczny może stanowić dla właściciela budynku podstawę do ubiegania się o dofinansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych. 3 stycznia 2023 r. do rządowego programu „Czyste Powietrze” wprowadzony został obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego budynku. Na wymianę „kopciucha” i termomodernizację domu można otrzymać do 135 tys. zł.