Przybliżenie zmian Warunków Technicznych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
W związku z przyjęciem Dyrektywy Europejskiej dla Państw Członkowskich od 1 stycznia 2021 wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków. Wpłyną one na proces projektowania i konstruowania domów, a także na sposób ogrzewania budynków.
Nowe standardy nie są jednak zaskoczeniem. Wiele dostępnych na rynku projektów architektonicznych domów jednorodzinnych spełnia już dzisiaj wymagania WT 2021. Również producenci materiałów budowlanych, stolarki i chemii budowlanej spełniają wymogi, które mają stać się standardem od 1 stycznia 2021 roku.
Jakie elementy projektu ulegają zmianie?
- Wartość rocznego zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP)
- Współczynnik przenikania ciepła (U)
Redukcja zapotrzebowania nowych domów w energię pierwotną.
EP to parametr, który określa roczną potrzebną ilość energii do zaspokojenia potrzeb użytkowników (ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia). Aktualna wartość wynosi 95 kWh/m2/rok. Od 01.01.2021 wartość ta nie może przekraczać 70 kWh/m2/rok.
Oznacza to, że budynek będzie miał zużywać jak najmniej energii. A dokładniej: energii nieodnawialnej – tej, której produkcja kosztuje i obciąża środowisko oraz w różnym stopniu także zdrowie ludzi.
Największy udział w zużyciu energii pierwotnej ma system grzewczy (WT2021 kładą nacisk na maksymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii: słońca i drewna) i wentylacyjny (rekuperacja pozwala obniżyć zapotrzebowanie na energię pierwotną). Duże znaczenie będzie mieć zatem to, jakie urządzenia wybierzemy.
Dobrze dobrane i zastosowane w procesie budowy domu urządzenia będą przesądzać czy nasz budynek spełni wymagania stawiane od stycznia 2021 roku.
Poprawa energooszczędności wszystkich elementów konstrukcyjnych, okien oraz przegród zewnętrznych.
Przepisy WT2021 nakładają obowiązek zastosowania bardziej energooszczędnych rozwiązań technologicznych. Dotyczą one przegród zewnętrznych, takich jak ściany i stropy, jak również stolarki okiennej i drzwiowej.
Zmianie ulega współczynnik przenikania ciepła, oznaczanego symbolem „U”. Określa on jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz – im niższa jego wartość, tym mniejsze straty ciepła. Wartość współczynnika „U” dla zastosowanych od 2021 r ścian może osiągnąć maksymalnie U= 0,2 W/m²K, a dla okien zwykłych nie może przekroczyć 0,9 W/m²K, natomiast dla okien dachowych 1,1 W/m²K.
Co z tego wynika? Nowe domy będą musiały być skuteczniej izolowane. Możliwe jest to poprzez zwiększenie grubości materiału izolacyjnego lub zastosowanie materiałów o lepszej jakości. Deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła (lambda) powinna być jak najmniejsza. Taki materiał lepiej izoluje, a dzięki temu grubość ocieplenia może być mniejsza.
W przypadku wyboru stolarki okiennej warto wybrać te okna, które zawierają dobrze izolowane pakiety szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi czy też tzw. okna dwukomorowe. Wybór drzwi zewnętrznych również nie powinien być przypadkowy i podyktowany jedynie estetyką, ponieważ spełniają one istotną funkcję termoizolacyjną. Ważne, aby skrzydła były wypełnione materiałem termoizolacyjnym z ciepłymi, przerywającymi przewodzenie przekładkami w profilach ram i ościeżnicy oraz progach.
Te wymogi możesz bez trudu spełnić — w hurtowniach z łatwością znajdziesz wymagane materiały, a producenci okien już od dłuższego czasu posiadają w swojej ofercie taką stolarkę.
Podsumowanie
Energooszczędne rozwiązania w bryle budynku połączone z wysokoefektywnymi rozwiązaniami w zakresie pozyskiwania ciepła sprawią, że nowoczesne budownictwo będzie tanie w utrzymaniu, ekologiczne i komfortowe dla użytkownika. Nowe standardy WT 2021 pozwolą na obniżenie rachunków do minimum, a także ograniczenie szkodliwej, niskiej emisji.