Czyli wyobraźnia architektów nie zna granic
1. Krzywy domek, Sopot
Powstały w 2003 r. Krzywy Domek swoim charakterem nawiązuje do bajkowych rysunków Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga, a także projektów Gaudiego. Elewacja zewnętrzna obiektu w pełni odpowiada stylistyce Monciaka. Budynek poziomami nawiązuje do gzymsów i poziomów sąsiadujących kamieniczek.

Obiekt zlokalizowany jest przy słynnym sopockim „Monciaku”. Ten popularny deptak, to przede wszystkim miejsce spotkań trójmiejskiej bohemy, ludzi szukających zabawy i radosnej inności. Znajduje się tu wiele nastrojowych kawiarenek, zakładów gastronomicznych, sklepów i miejsc rozrywki.
2. Alvernia Studios, Nieporaz
Wyjęty wprost z Lemowskich wizji literackich kompleks budynków nie trudno przeoczyć – dziwne domy kopuły widać z autostrady A4, niedaleko Krakowa.

Gwiezdne miasteczko, bo tak nazywają największe i najnowocześniejsze studio filmowe w Polsce okoliczni mieszkańcy, powstało w 2008 roku. Pomysłodawcą i właścicielem tego osobliwego kompleksu był Stanisław Tyczyń, założyciel radia RMF FM.
Betonowe kopuły, wykonane jakby na licencji NASA, kryją m.in. w pełni wyposażone studia filmowe i nagraniowe, restaurację, pomieszczenia biurowe, serwerownię, salę kinową i laboratorium. Zgromadzony sprzęt umożliwia dokonanie całego procesu produkcji filmu, począwszy od pierwszych zdjęć, aż po wykonanie dowolnej liczby kopii, które można stąd rozesłać do kin. Alwernia to miejsce, w którym czas płynie inaczej. Mierzony centralnym zegarem, obsługującym wszystkie urządzenia, sam reguluje się według atomowego wzorca we Frankfurcie. Gdyby któregoś dnia wyłączono prąd, cały kompleks może funkcjonować przez 48 godzin dzięki dwóm agregatom o łącznej mocy 2,4 MW i 11000 litrów paliwa.
W jednej z kopuł znajduje się studio nagraniowe mogące pomieścić 100-osobową orkiestrę. Ma zmienną akustykę, regulowaną specjalnym zestawem ekranów podwieszonych pod sufitem i nazywanych bez wielkiej przesady „gwiazdą śmierci”. To skojarzenie z „Gwiezdnymi wojnami” prowadzi do jeszcze jednej unikalnej cechy tego miejsca. Będąc spełnieniem marzenia swego twórcy, Stanisława Tyczyńskiego, Alwernia to nie tylko kopuły i sprzęt. To wnętrza zaprojektowane niczym scenografia filmu sci-fi. Wchodzących wita „Obcy” naturalnej wielkości. Ściany są wyłożone stalowymi blachami wytłaczanymi tak, by imitować wystrój statku kosmicznego. Między kopułami przechodzimy szklanymi, przezroczystymi tunelami, do których kosmiczne drzwi otwierają się dzięki systemowi identyfikacji linii papilarnych. Reżyserka w studiu to niemal kokpit statku Enterprise ze „Star Treka”. Filmowe akcenty są tu obecne nawet w toaletach. Nie zapomniano o żadnym detalu. Całość tworzy wrażenie odrealnionego świata; choć jedynym Obcym pozostaje metalowy potwór w recepcji.
Andrzej Wajda powiedział o Alwerni: „Jestem pewny, że ktoś wyprodukuje tu kiedyś polskie „Gwiezde wojny”, a Michał Lorenc dodał: „Zarówno studio nagraniowe, jak i cały kompleks Alvernia Studios są niesamowite. Jestem bardzo usatysfakcjonowany tym, że mogę tutaj pracować”.
3. Wieża Babel w Warszawie – siedziba TVP
Starotestamentowa opowieść o Wieży Babel miała ostrzegać ludzi przed wynoszeniem się nad Boga. Jako związek frazeologiczny oznacza m.in. zamęt i niemożność porozumienia. Historia zainspirowała architekta odpowiedzialnego za wygląd siedziby TVP w Warszawie. Konkurs na jego budowę TVP zorganizowała w 1997 r. Wygrał go architekt Czesław Bielecki. Budowa rozpoczęta w 2001 roku, trwała ponad 8 lat i pochłonęła 190 mln zł.

W budynku mieszczą się m.in. redakcje: TVP 1, TVP 2 i TV Polonia. Znajdują się tu trzy studia i reżysernia. Tu realizowane były i są programy takie jak „Kawa czy herbata”, „Pytanie na śniadanie”, ” Jaka to melodia”.
W nowym budynku znalazło się także niewielkie muzeum, obrazujące historię i rozwój polskiej Telewizji, zwłaszcza sprzęt filmowy, jaki używany był kilkadziesiąt lat temu.
4. Dom do Góry Nogami, Szymbark

Dom do Góry Nogami to największa atrakcja Szymbarka, w sercu Kaszub. Jego konstrukcję zlecił w 2006 r. Daniel Czapiewski, gospodarz lokalnego Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Do domku wchodzi się przez okno, a poodwracane atrakcje w środku zwiedza się, stąpając po pochyłych sufitach. Wewnątrz znajdziemy meble z czasów PRL-u. Całość symbolizuje właśnie specyfikę epoki, kiedy to wszystko było na opak.

5. Latająca Chata Tajemnic, koło Woli Życkiej
Latająca Chata Tajemnic znajduje się w parku edukacji i rozrywki Farma Iluzji koło Woli Życkiej. Mościska 9 koło Woli Życkiej, 08-455 Trojanów. Jest to najprawdopodobniej jedyny taki budynek na świecie! W czym tkwi jego sekret? Dom z jednej strony unoszony jest przez 5 gigantycznych balonów. Wewnątrz wszystko jest inne, niż się z pozoru wydaje. Po wejściu zaczynamy się czuć, jak byśmy wkroczyli do zaczarowanego świata Krainy Oz.
Otoczenie wygląda całkiem normalnie, a jednak ludzie chodzą dziwnie pochyleni, woda pokonuje siłę grawitacji i płynie do góry. Kule bilardowe same znajdują drogę do łuz. Nawet krótka wizyta w chacie sprawia, że odtąd nic nie jest już takie oczywiste.

Ciekawą ekspozycję tworzy głowa na talerzu… w dodatku twoja – na czym to polega, przekonajcie się sami. Przejdźcie się Ścieżką Złudzeń i przekonajcie, że wasz mózg nie jest doskonały. Na trasę składa się szereg tablic, na których umieszczone są reprodukcje mniej lub bardziej znanych iluzji tworzonych na przestrzeni wieków. Są to m.in. niemożliwe figury, które w zależności od tego jak się na nie spojrzy, przedstawiają coś innego. Ponadto odnajdziecie mamiące zmysły zagadki dla całej rodziny, a także obrazki zaburzające wasze postrzeganie wielkości, kolorów czy kształtów.
To już ostatni z ciekawych budynków/budowli w naszym kraju. Znasz może więcej interesujących tego typu obiektów? Daj znać w komentarzu lub na naszych mediach społecznościowych. 🙂