Cyfryzacja w budownictwie. Zmiany obowiązujące od 1 lipca 2021.
Trwa cyfryzacja procesu budowlanego. Jeden punkt dostępu do wszystkich usług budowlanych poprzez e-budownictwo ma być gotowy do końca 2022 roku.
Od 1 lipca 2021 r. można wygenerować przez stronę: https://e-budownictwo.gunb.gov.pl, a następnie przesłać za pomocą ePUAP elektroniczne wnioski m.in. w sprawach o:
- pozwolenie na budowę,
- odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych,
- zmianę pozwolenia na budowę,
- wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego,
- zawiadomienie o zakończeniu budowy,
- o pozwolenie na użytkowanie.
Aby skorzystać z możliwości składania wniosków online należy założyć konto. Można to zrobić podając adres e-mail lub zalogować się z wykorzystaniem profilu zaufanego bądź e-dowodu.
Mechanizm jest następujący:
– wypełnienie wniosku online,
– dołączenie do wniosku załączników na platformie e-PUAP,
– podpisanie wniosku za pośrednictwem platformy e-PUAP,
– przesłanie dokumentów drogą elektroniczną do urzędu.
Niewątpliwie najbardziej istotną zmianą jest możliwość załączenia do wniosku projektu budowlanego w postaci elektronicznej. Szczegółową jego formę określa rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 29.06.2021 r., ale postaramy się omówić ogólne zmiany.
Główne założenia
Przede wszystkim: Wszystkie trzy elementy projektu budowlanego: PZT, PAB i załączniki zapisujemy w pliku komputerowym w formacie PDF. Plik (lub pliki) ten musi mieć nazwę zgodną z zasadami nazewnictwa plików określonych w załączniku do rozporządzenia.
Każdy projektant i sprawdzający (jeśli był wymagany) biorący udział w opracowaniu lub sprawdzeniu danej części projektu budowlanego w zakresie objętym danym plikiem komputerowym, musi opatrzyć ten plik kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.
Inwestor powinien więc dysponować minimum następującymi plikami:
- „wniosek.pdf” – wniosek o pozwolenie na budowę
- „oswiadczenie.pdf” – oświadczenie o prawie do dysponowania terenem
- „PZT_PAB_ZL_2021.07.01.pdf” – Projekt budowlany, który musi być opatrzony podpisami projektantów.
W zależności od konkretnego przypadku do wymienionej listy należałoby dodać inne załączniki np. kopię decyzji o warunkach zabudowy, czy oryginał pełnomocnictwa.
Tak przygotowane pliki można przesłać przez ePUAP do właściwego urzędu.
Dalsza część korespondencji z urzędem może się odbywać drogą elektroniczną, jeśli w przygotowanym wniosku inwestor (lub jego pełnomocnik) zaznaczył odpowiednią opcję i wskazał adres skrzynki ePUAP.
Oczywiście, została zachowana dotychczasowa formuła składania dokumentacji do organów administracji architektoniczno-budowanej, czyli postać papierowa.
Należy również przypomnieć, że wyłącznie do 19 września 2021 r. istnieje możliwość dołączania do wniosku o pozwolenie na budowę projektu budowlanego sporządzanego na „starych” zasadach. Po tej dacie projekt budowlany w swojej formie i zakresie powinien spełniać wymagania aktualnie obowiązującego rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, z którego zmianami można zapoznać się w jednym z naszych poprzednich postów.